Cildinize ve ruhunuza iyi gelecek 5 dakikalık yüz yogası akışı

 

Biraz komik görünse de dermatologlar ve güzellik uzmanlarına göre yüz yogası olarak da bilinen yüz egzersizleri daha sıkı ve pürüzsüz bir cilt için yardımcı olabilir. Biraz komik olmak da ruhumuzu esnetebilir, ne dersiniz?

2018’de Jama Dermatology’de yayınlanan bir araştırmada 40-65 yaşları arasında 27 kadın sekiz hafta boyunca 32 hareketten oluşan bir yüz egzersizi programını her gün uyguladı. Ardından 11 hafta boyunca da bir gün arayla programı uygulamaya devam ettiler. Araştırmacılar, araştırmaya göre “üst ve alt yanak doluluğunda önemli iyileşme” gösteren fotoğraflanan sonuçların kör derecelendirmelerini inceledi. Belki daha da cesaret verici bir şekilde, katılımcılar sonuçtan çok memnundu ve “20 yüz özelliğinden 18’inde önemli iyileşme” kaydedildi.

Yüz nasıl egzersiz yapar?

Halihazırda çok adımlı bir cilt bakımı rutinine sahip olan ve / veya yüz için ayrı zamanı bir kenara bırakın, tüm bedeniyle egzersiz yapmak için zaman bulmakta güçlük çekenler için iyi haber, gün içinde herhangi birşeyle uğraşırken bile yüz yogası yapılabilir. Bu kolay ve etkili 5 hareket ile harika bir cilt için kendimize günde 5 dakika ayırmaya değer, ne dersiniz?

İlüstrasyon: Samantha Hahn

1- Mutlu yanaklar

Bu hareket sizi özetle Joker’e dönüştürecek: Dişlerinizi göstermeden gülümseyin, dudakları birbirine büzün, yanak kaslarını yukarı itecek şekilde gülümseyin. Parmaklarınızı ağzın köşelerine yerleştirin ve yanakların üst kısmına doğru kaydırın. Bu pozisyonu 20 saniye boyunca koruyun.

2- Yanak çekme

Ağzınızı O şeklinde açın, üst dudağı dişlerin üstüne yerleştirin, yanak kaslarını yukarı kaldırmak için gülümseyin. Parmaklarınızı hafif bir şekilde yanakların üst kısmına koyun. Yanak kaslarını rahatlatın ve tekrar kaldırın. Ve tekrar.

3- Odak alında

Parmaklarınızı alnınıza düz bir şekilde yerleştirin. Parmaklarınızı saç çizgisine ve şakaklara doğru yukarı ve dışarı doğru kaydırın. Dermatolog Dendy Engelman, bunun zamanla ince çizgilerin yumuşamasına yardımcı olabileceğini söylüyor. Gerginliği gidermeye yardımcı olmak için hafif ama sıkı bir baskı uygulayarak şakaklarda durun.

4- Çene heykeltıraşı

İki parmağınızı çenenizin altına yerleştirin, çene kemiğini geçerek dilinizin altındaki yumuşak bölgeye getirin ve yavaşça yukarı doğru bastırın. Şimdi dilinizi damağınıza  doğru itin. Parmaklarınızda çenenizde oluşan bir kasılma hissedeceksiniz. Bunu dilinizle 10-20 defa yapın. Bu hareketler, çene altındaki kasları güçlendirmeye, ulaşılması zor bölgeyi sıkılaştırmaya ve olası çift çeneye neden olabilecek sarkmayı önlemeye yardımcı olur.

5- Boyun esnetme

Koşuya çıkmadan önce üst bacaklarınızı nasıl esneteceğinizi biliyorsunuz, değil mi? Uzmanlar yüzden önce boynunuzu esnetmenizi öneriyor. Elinizin yardımıyla başınızı bir omza doğru bırakın ve elinizin olduğu taraf esneyecektir. Bunu diğer tarafa da uygulayın. İki tarafı da esnettikten sonra iki elinizi ensenizde birliştirin ve omurga etrafındaki kaslara kafatasının arkasına doğru ilerleyerek masaj yapın. Sonra, işaret parmaklarınızı çenenize yerleştirin. Çeneyi yukarı doğru hafifçe iterek boynunuzdaki esnemeyi hissetmek için başınızı nazikçe arkaya doğru bırakın. Bu pozisyonu 5 saniye boyunca koruyun.

Son olarak boynunuzdan çeneye doğru parmaklarınızı hafif baskıyla kaydırarak tüm akışı tamamlayın.

Yeni araştırmalar yayınlanana kadar kendi sürecinizi selfie çekerek takip edebilirsiniz. Bizi de etiketleyerek paylaşın ki güzelliğinizi birlikte kutlayalım. Emin olduğumuz bir şey var ki, her halinizle güzelsiniz ve her şekilde kendinizi sevmeye değer.