Gülsuyunu kişisel bakımınıza eklemenin 5 harika yolu

 

Gülsuyu, nemlendirici ve yatıştırıcı etkilerinin yanında antiseptik ve antienflamatuar etkileriyle tam bir her derde deva cilt ve saç bakım kahramanı. Gülsuyu kendi başına cilt bakım sürecinde baz olarak kullanabildiği gibi çeşitli kendin yap reçeteleri için de harika bir içerik.

Cilde oda sıcaklığında veya soğuk olarak uygulanabilen gülsuyu, cilt kuruluğunu yatıştırır. İçindeki antioksidanlar ile cildin pH dengesini korurken tıkalı gözenekleri temizler ve cildin  yağ üretimini de kontrol eder. İlk olarak aklınıza gelmese de gülsuyu aslında saç bakımında da çok etkili bir ürün. Hafif bir astrenjan olarak yağlanma, kepek ve egzama gibi saç ve saç derisi sorunlarına yardımcı olurken saçların güçlü ve ışıl ışıl olmasnı sağlar.

Bu yazımızda gülsuyunun kendi ihtiyacınıza göre faydalarını hayatınıza katmanız için sizlerle ELYSIA gülsuyu ile yapabileceğiniz 5 farklı kendin yap tarifini paylaşıyoruz.

1. Yatıştırıcı göz bakımı

Bilgisayar karşısında çok vakit geçiriyorsanız, kuru, yanan gözler olası yan etkiler olarak hayatınızda olabilir. Gülsuyu ve salatalığı rendeleyerek sıkacağınız suyunu karıştırarak buzdolabında bekletin. İki pamuğu serinlemiş olan bu karışım ile ıslatın ve gözleriniz kapalı şekilde gözleriniz ve göz çevresi üstüne koyup bir süre bekleyin. Sonuç? Yüksek besleyici su oranı cildin nemlenmesini sağlar ve soğukluk bu bölgedeki kan dolaşımını yavaşlatarak yorgun cildi rahatlatır.

2. Aydınlatıcı yüz maskesi

Aydınlatıcı bir cilt maskesi arıyorsanız nohut unu ile gülsuyu ve yoğurdu karıştırarak elde edeceğiniz karışım bu arayışınıza yanıt olacak. Yoğurttaki laktik asit ve nohut unu granülleri fiziksel ve kimyasal olarak ciltteki ölü derileri temizlerken gülsuyu cildi rahatlatır ve yatıştırır. Sonuç? Yumuşak, ipeksi ve taptaze bir cilt!

3. Mat ciltler için tonik

Gülsuyu kendi başına bir toniktir. Bununla beraber kendi cilt ihtiyacınıza göre farklı içerikler ile de zengileştirilebilir. Cadı fındığı ile kullanımı, cildi kurutmadan  dengeleyici bir tonik etkisi sağlar. Gülsuyu cildin tonlamasını denegeler, cildi yatıştırır ve pH dengesini sağlayarak temizlerken, cadı fındığı yağ üretimini kontrol eder ve böylece geniş gözenek oluşumu azalır. İkisini eşit miktarda karıştırın ve pamuğu bu karışımla ıslatın. Yüzünüzü bu pamukla silin. Günlük bakımınız içindeki bir serum veya nemlendirici krem ile uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

4. Leke tedavisi

Akne ve kızarıklığa meyilli bir cildiniz varsa ve hemen enflamasyon oluşuyorsa, gülsuyu ile yalancı tesbih ağacı tortusu (neem) ve zerdeçalı karıştırıp bu karışımı akne veya leke olan bölgeye uygulamayı düşünebilirsiniz. Gülsuyu cildin kızgınlığını yatıştırırken zerdeçal enflamasyonu azaltarak iyileşme sağlar. Yalancı tesbih ağacı tortusu (neem) yağ üretimini dengeler ve sonradan yara izi kalmaması için cildin direncini artıran kolajen sentezini sitmule eder.

5. Canlandırıcı saç bakımı

Gülsuyunu tek başına saçınıza mist olarak kullanabileceğiniz gibi elma sirkesi ile karışım yaparak elma sirkesinin faydalarından da yararlanabilirsiniz. Bu karışım kafa derisini temizler ve dengeler. Gülsuyu ve elma sirkesini karıştırın ve saç diplerine, deriye uygulayın. Durulamadan önce biraz bekleyin. Elma sirkesi kafa derisinde birikmiş yağ ve ölü deriyi temizlerken gülsuyu egzama veya kepek gibi iltihaplı durumları sakinleştirir.

* Kendin yap tariflerinin etkileri kişisel deneyimlerle görülse de uygulamalardan önce dermatologunuza danışmanızı ve ürünleri öncelikle küçük bir bölgede deneyerek cildinize etkisini takip etmenizi tavsiye ederiz.